Školská jedáleň

Hlavná kuchárka:              Zuzana Brutvanová

Kuchárka:                          Jana Pavolová

Pomocné sily:                    Mária Blahutová

Cieľom našej školskej jedálne je zabezpečiť kvalitné a chutné stravovanie s ohľadom na výživnú a vyváženú stravu. Pri príprave jedál z odborného hľadiska preferujeme stravu, pripravovanú z čerstvých surovín, ktorá má zodpovedajúcu energetickú a biologickú hodnotu. Využívajú sa zdravšie spôsoby prípravy stravy ako je varenie, dusenie, pečenie.

ŠJ je zapojená do projektu :  ,,Školský Ovocný program“

V školskej jedálni sa výroba jedál uskutočňuje podľa

1. materiálno-spotrebných noriem pre školské stravovanie a receptúr, ktoré charakterizujú príslušnú územnú oblasť;
  2. odporúčaných výživových dávok podľa vekových kategórií stravníkov;
  3. zásad na zostavovanie jedálnych lístkov podľa vyhlášky MŠ SR č. 330/2009 zo 14.9.2009 o zariadení školského stravovania prílohy č. 1;
  4. hygienických požiadaviek a zásad správnej výrobnej praxe – HACCP;
  5. finančného príspevku od zákonného zástupcu dieťaťa alebo žiaka na nákup potravín na jedlo podľa zvoleného finančného pásma;

Jedálny lístok je zostavený na základe zásad pre zostavovanie jedálnych lístkov v školskom stravovaní.

V rámci 5 stravovacích dní sa podávajú:

• 2 hlavné jedlá s mäsovým pokrmom – hydina, bravčové, hovädzie, ryby s plnou hmotnosťou
  • 1  hlavné jedlo so zmiešaným pokrmom –  so zníženou dávkou mäsa
  • 2 odľahčovacie jedlá
    • 1x s múčnym pokrmom – sladké
    • 1x so zeleninovým pokrmom

Ku každému hlavnému jedlu sa podáva nápoj – čierne, zelené alebo ovocné čaje, rôzne ovocné nápoje, mlieko alebo ochutené mliečne nápoje, voda. Minimálne 2 x v týždni podávame šaláty, ktoré sa pripravujú výhradne z čerstvej zeleniny a ovocia.

V rámci projektu,, Školský ovocný program“ podávame rôzné druhy ovocia, ovocné šťavy, ovocné pyré a rôzne doplnkové pokrmy.

1. Stravná jednotka

DESIATA

OBED

OLOVRANT

RÉŽ. NÁKLADY

SPOLU  SJ

ZŠ od 6.do 11. rokov

ZŠ od 11. do 15.rokov

OSTATNÝ

2. Výpočet stravného na 1 mesiac:

Počet pracovných dní v danom mesiaci krát  SJ  € = x € , mínus preplatok  plus nedoplatok z minulého mesiaca.

3. Úhrada poplatku za stravu

V školskej jedálni MŠ Spišský Hrušov stravu platíme v daný mesiac. Potraviny  a tovar sa kupuje iba z peňazí, ktoré rodičia zaplatia za stravu. Faktúry sa uhrádzajú bezhotovostným prevodom a z toho dôvodu žiadame rodičov, aby stravu vyplatili ihneď po obdŕžaní poštovej poukážky, najneskôr však do 15.tého dňa v mesiaci.

Pri úhrade stravy bankovým prevodom rodič uvedie aj meno, priezvisko dieťaťa a triedu, ktorú dieťa navštevuje. Tento postup sa uvádza aj v prípade, ak má dieťa iné priezvisko ako rodič, z ktorého účtu je suma uhrádzaná.

4. Odhlasovanie detí zo stravy

Odhlásiť dieťa zo stravy je potrebné 24 hodín vopred. V ojedinelých prípadoch / napr. choroba/ ráno v daný deň najneskôr od 7.00 do 7.30 hod. osobne alebo na uvedenom tel. čísle -  0908 208 366

5. Neposkytnutie stravy dieťaťu - krajné riešenie

Problém v ŠJ nastáva, ak rodič stravu nevyplatí do 15. tého dňa v mesiaci, alebo ju nevyplatí v danom mesiaci vôbec. Po ústnom upozornení rodičov, ktorých sa uvedený príklad týka, bude musieť ŠJ pozastaviť poskytnutie stravy.

6. Diétne stravovanie

Deti ktoré nemôžu konzumovať mlieko a mliečne výrobky majú nahrádzané bezlaktózovým mliekom a maslo Vetom.

Ak potrebuje dieťa konzumovať vlastnú stravu, o podmienkach donášky sa dohodne s vedúcou ŠJ. Pri akejkoľvek forme diétneho stravovania prinesie rodič potvrdenie od odborného lekára k dispozícii ŠJ / alergológ, diabetológ/.

7. Preplatky stravníkov

Po ukončení školského roka sa preplatky vyplácajú v mesiaci júl, august na účty rodičov.

8. Zápisný lístok

Podľa platného školského zákona je na stravu potrebný zápisný lístok. Po vyplnení sa odovzdáva pani učiteľke, alebo vedúcej ŠJ.

Marec 2024
  • Pon
  • Uto
  • Str